Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs „Kształcenie na potrzeby gospodarki”, prowadzony w ramach programu Fundusze Europejskie dla rozwoju Społecznego.
Celem naboru konkurencyjnego jest wsparcie rozwoju kierunków studiów kształcących przyszłe kadry na potrzeby gospodarki i rynku pracy, a także rozwój kwalifikacji lub kompetencji kadry zaangażowanej w realizację procesu kształcenia na kierunku lub kierunkach objętych wsparciem.
Nabór wniosków: 10 lipca – 31 października 2023 r.
Pula środków: 500 mln zł
Wnioskodawcą w konkursie może być uczelnia, która realizuje projekt samodzielnie lub w partnerstwie – z dowolnym podmiotem, w tym inną uczelnią. Poziom dofinansowania wynosi do 97% wartości projektu.
W ramach projektu można zaplanować m.in. wydatki związane z zakupem niezbędnej infrastruktury oraz adaptacją pomieszczeń do realizacji nowych lub zmodyfikowanych kierunków studiów.
Do programów kształcenia na kierunkach objętych wsparciem, o ile jest to zasadne, powinny być włączone zagadnienia dotyczące m.in.: zmian klimatycznych, aspektów środowiskowych, energii odnawialnej, efektywności energetycznej, zrównoważonego rozwoju oraz projektowania uniwersalnego i dostępności.
Zgłaszane do konkursu projekty powinny przewidywać co najmniej:
- tworzenie nowych lub modyfikację istniejących programów kształcenia we współpracy z pracodawcami, praktykami lub podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym,
- realizację dodatkowych elementów kształcenia, w tym elementów praktycznych, podnoszących kompetencje studentek i studentów, np. staże, kursy/szkolenia, wizyty studyjne (w tym zagraniczne), zajęcia dodatkowe prowadzone przez praktyków,
- realizację działań zmierzających do ograniczenia zjawiska przedwczesnego kończenia nauki przez studentów i studentki, np. zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe, zajęcia wyrównawcze,
- rozwój kompetencji kadry zaangażowanej w realizację procesu kształcenia, m.in. w zakresie kompetencji cyfrowych, rozwoju świadomości i umiejętności na rzecz zielonej transformacji i innych.
W odróżnieniu od konkursu „Kształcenie dla branż kluczowych” dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące dowolnych kierunków studiów, które umożliwią dostosowanie kwalifikacji lub kompetencji studentów do potrzeb gospodarki i rynku pracy, a także rozwój kadry zaangażowanej w realizację procesu kształcenia na tym kierunku (lub kierunkach).
Więcej informacji i dokumentacja programu na stronie NCBR.