Katedra Fizjoterapii ma nowego doktora!

Doktorat - zdjęcie ilustracyjne

Miło nam poinformować, że dr Katarzyna Wódka  – pracownik Katedry Fizjoterapii Wydziału Ochrony Zdrowia PWSZ w Tarnowie –  we wrześniu 2020 r. złożyła egzamin doktorski  w Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie i uzyskała stopień naukowy. Promotorem pracy, zatytułowanej „Ocena efektów postępowania korekcyjnego u kobiet z koślawością palucha”, była dr hab. Aneta Bac, prof. AWF z Wydziału Rehabilitacji Ruchowej.

Deformacje stóp (paluch koślawy, palce młoteczkowate czy modzele) to problem,  który dotyka wiele osób, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Rozwój tych deformacji przypisuje się procesom inwolucyjnym pojawiającym się wraz z wiekiem. Doktor Katarzyna Wódka w swojej rozprawie doktorskiej zajęła się problemem palucha koślawego u kobiet. Tej deformacji towarzyszą dolegliwości bólowe, obniżona jakość życia, zmieniona statyka stopy, a także problemy natury kosmetycznej czy też  problemy z zakupem właściwego obuwia.

Badaniami będącymi przedmiotem rozprawy objęto 113 kobiet w wieku 38-58 lat, wśród których znalazły się osoby z łagodną i średnią deformacją palucha,  ale także osoby z prawidłowo ukształtowanymi stopami. Część kobiet cierpiących na deformacje poddano usprawnianiu, wprowadzając w poszczególnych grupach różne programy terapii: 12-tygodniowy program ćwiczeń, 12-tygodniowy program ćwiczeń i aplikację Kinesiology Taping, 12-tygodniowy program ćwiczeń i używanie na noc aparatu korekcyjnego „Marcin”;  pozostałe osoby stanowiły grupę kontrolą i nie zostały poddane żadnej terapii.

Uzyskane wyniki poddano analizie z użyciem odpowiednich narzędzi statystycznych i ustalono wpływ zastosowanych działań terapeutycznych  na poprawę ustawienia pierwszego palca, zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę elastyczności wybranych grup mięśniowych i poprawę równowagi.

Pani doktor Katarzynie Wódce gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy naukowej i dydaktycznej!