Już w najbliższy wtorek, 8 czerwca 2021 roku w Auli PWSZ odbędzie się konferencja poświęcona zagadnieniom środowiska przyjaznego dla mieszkańców Tarnowa zorganizowana wspólnie z Nieformalną Grupą Tarnowską. Konferencji towarzyszyć będzie posadzenie na terenie kampusu uczelnianego jednego z pierwszych w Tarnowie „drzew tlenowych”.
Drzewo tlenowe to genetycznie modyfikowana roślina, która produkuje wielokrotnie więcej tlenu od „zwykłych” drzew pomagając walczyć ze smogiem i złą jakością powietrza. Konferencja jest oficjalną inauguracją działania Nieformalnej Grupy Tarnowskiej (NGT), której członkiem jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.
Program wydarzenia
- 12:00 – uroczyste posadzenie drzewa tlenowego wraz z Rektor PWSZ w Tarnowie, dr hab. Małgorzatą Kołpą, prof. Uczelni
- 12:45 – konferencja poświęcona zagadnieniom środowiska przyjaznego dla współczesnego mieszkańca, Aula budynku C
Program konferencji
- 12:45 – przywitanie gości i rozpoczęcie konferencji
- 13:00 – Paulownia – drzewo wielu możliwości (Michał Wyszyński, prezes zarządu Oxygen Forest Poland – BlueTimber SA)
- 13:20 – Drzewa czyli Biosekwestracja i Gospodarka Obiegu Zamkniętego (Krzysztof Woźniak, Sekretarz Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego)
- 13:40 – O kilku cechach ludzkich, tych wyjątkowych i tych całkiem zwyczajnych – czyli czy wystarczy nam czasu na sadzenie drzew (dr Mariusz Klich, prof. PWSZ, Katedra Ochrony Środowiska PWSZ w Tarnowie)
- 14:00-14:15 przerwa kawowa
- 14:20 – Rola nieformalnych terenów zieleni w mieście (Ryszard Nejman, IPH w Tarnowie, SGGW w Warszawie)
- 14:40 – Rola rzeki w ekosystemie miejskim (Szymon Pitek, Nieformalna Grupa Tarnowska)
- 15:00 – Rowery przyszłości jako alternatywa w komunikacji miejskiej (Radosław Jaźwiec, Piotr Majcher, twórcy startupu EQHAWK, Edumocni)
- 15:20 – zakończenie konferencji (dr hab. Rafał Kurczab, Prorektor PWSZ i dr Marzena Bac, Koordynator procesu rewitalizacji w Tarnowie)
Uwaga! Do godz. 16:30 – prezentacja modelu elektrycznego roweru CabBike, przypominającego pojazdy czterokołowe (przed wejściem do budynku C) – połączona z możliwością jazdy próbnej.
Za względów sanitarnych w Auli obowiązuje ograniczona liczba miejsc dla widzów, ale konferencja będzie transmitowana on-line na stronie Uczelni oraz kanale PWSZ na platformie YouTube.
Program konferencji (pdf 612 KB)
Nieformalna Grupa Tarnowska powstała w wyniku współpracy podmiotów z różnych obszarów w pracach nad projektem miejskim „Tarnów – Nowe Spojrzenie” w ramach programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków norweskich i EOG. NGT to inicjatywa społeczna, mająca na celu aktywowanie różnych środowisk społecznych Tarnowa – organizację i podejmowanie działań integrujących mieszkańców oraz ożywianie dialogu w mieście między przedsiębiorcami, uczelniami, organizacjami pozarządowymi i miastem (Urzędem Miasta).
Główny trzon NGT tworzą: PWSZ w Tarnowie, Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie (IPH), organizacje pozarządowe – Polskie Forum Klimatyczne, Stowarzyszenie Jemy w Tarnowie, Edumocni, Made in Tarnów, Fundacja Auxilium, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, a także Koordynator procesu rewitalizacji w Tarnowie oraz hydrobiolog – propagator rozwoju nauki w Tarnowie.
Dziesięciu energicznych członków gotowych do działań na rzecz partycypacji społecznej i rewitalizacji w naszym mieście. Chcemy rozwijać dobry klimat w Tarnowie w obszarach: ludzie – dialog i współpraca, zdrowie, rozwój i zaangażowanie, środowisko przyrodnicze i ekologia oraz kultura i nauka.
Jednocześnie informujemy o kolejnym przedsięwzięciu NGT. Będą nim spotkania-lekcje hydrobiologiczne pod hasłem „Co w wodzie piszczy” adresowane dla dzieci szkolnych z klas pierwszych: 15 czerwca 2021 r. (4 tury od godz. 9:00) oraz dla rodzin z dziećmi: sobota 19 czerwca od godz. 11 (2 tury).
1 (2 tury).