
Ruszają ponownie programy publikowania otwartego w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki! Wydawnictwo Springer planuje uruchomienie programu w dniach 28-30 kwietnia 2025 r., a wydawnictwo Elsevier – w dniu 6 maja 2025 r.
Wydawnictwo Springer
Program publikowania otwartego Springer w ramach licencji krajowej umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych w hybrydowych czasopismach Springer.
Program przeznaczony jest dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach, które są objęte licencją krajową Springer. Afiliacja autora korespondencyjnego powinna być podana w nagłówku artykułu z dokładnością wystarczającą do jednoznacznej identyfikacji instytucji (w przypadku Akademii Tarnowskiej proszę podawać nazwę angielską: University of Applied Sciences in Tarnow, Poland).
Program obejmuje obecnie 1959 czasopism hybrydowych z podstawowej kolekcji Springer, 33 czasopisma otwarte Springer oraz 20 czasopism hybrydowych ADIS, patrz katalog 2025. Autorzy, który wysyłają swoje artykuły do czasopism całkowicie otwartych objętych programem powinni liczyć się z ryzykiem, że artykuł zostanie zaakceptowany po wyczerpaniu puli z 2025 r. i będzie musiał być sfinansowany z innych źródeł. Program nie obejmuje pozostałych czasopism otwartych SpringerOpen oraz BioMed Central.
Uwaga: Wydawca nie przewiduje możliwości retroaktywacji artykułów, programem będą mogły być objęte tylko artykuły przyjęte do publikacji po uruchomieniu programu.
Więcej informacji o publikowaniu w czasopismach Springer, w tym wykazy czasopism i szczegółowe informacje o procedurze publikowania otwartego, znajdziecie Państwo na stronie WBN.
Wydawnictwo Elsevier
Program w 2025 r. obejmuje 1124 czasopisma hybrydowe pochodzące z 7 kolekcji tematycznych Science Direct oraz z grupy Lancet. Program nie obejmuje czasopism gold open access i niektórych czasopism współwydawanych przez Elsevier, w których publikacje otwarte są finansowane na specjalnych zasadach.
Program jest przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach, które są objęte licencją krajową Elsevier (w przypadku Akademii Tarnowskiej proszę podawać nazwę angielską: University of Applied Sciences in Tarnow, Poland). W każdym roku finansowanych jest 1013 artykułów przyjętych do publikacji po uruchomieniu programu w danym roku.
Jedyną opłatą objętą programem jest Article Processing Charge (APC). Niektóre czasopisma pobierają dodatkowe opłaty, np. opłatę od liczby stron (“Page Charges”), opłatę za przyjęcie manuskryptu (“Submission Fee”) lub za dodatkowe usługi (odbitki, kolorowe rysunki w wersji drukowanej itp.). Informaclje o dodatkowych kosztach można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych czasopism.
Uwaga: Projekt nowej umowy przewiduje, że do programu będą uprawnione artykuły przyjęte do publikacji w bieżącym roku po podpisaniu umowy i nie będzie miała znaczenia data wysłania artykułu do czasopisma. Wydawca nie przewiduje możliwości retroaktywacji artykułów, programem będą mogły być objęte tylko artykuły przyjęte do publikacji po uruchomieniu programu.
Więcej informacji o publikowaniu w czasopismach Elsevier, w tym wykazy czasopism i szczegółowe informacje o procedurze publikowania otwartego, znajdziecie Państwo na stronie WBN.