Ludzie Nauki — MEiN uruchamia nowy portal informacyjny!

Ludzie Nauki to nowe miejsce na cyfrowej mapie zamówień publicznych, w którym każdy będzie mógł znaleźć informacje o polskich naukowcach i ich osiągnięciach, a naukowcy będą mogli promować własne osiągnięcia, nawiązywać współpracę i budować sieć kontaktów.

Portal Ludzie Nauki oferuje:

• otwarty dostęp do wiedzy — na portalu znajduje się wyszukiwarka publikacji, projektów i patentów;
  • wizytówki polskich naukowców — portal udostępnia profile naukowców i umożliwia wyszukiwanie specjalistów w wybranej dziedzinie (informacje o publikacjach, wynalazkach, projektach, recenzjach, wykształceniu i karierze naukowej);
  • rzetelne dane i automatyzację — portal nie generuje nowych obowiązków dla naukowców (danych dostarczają polskie instytucje szkolnictwa wyższego i nauki i są aktualizowane w sposób automatyczny).

Portal ma zapewnić transparentność w procesach wyboru recenzentów – zarówno przy pracach dyplomowych, postępowaniach awansowych jak i przy finansowaniu grantów. Może być także wykorzystywany przy takich procesach jak: ewaluacja, naliczanie subwencji czy wszelkiego rodzaju procesy wyborcze w środowisku naukowym. Za pośrednictwem systemu naukowcy będą również otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach i możliwościach zdobycia środków finansowych na badania. Naukowiec będzie mógł wykorzystać swój profil przy wnioskowaniu o rządowe granty i nie będzie musiał za każdym razem sprawozdawać swoich osiągnięć na potrzeby aplikacji. Projekt Ludzie Nauki ma również za zadanie wspierać rozwój współpracy nauki z biznesem.

Profil na portalu zostanie założony każdemu polskiemu naukowcowi (tj. każdej osobie zatrudnionej w polskiej uczelni lub innej instytucji, posiadającej przynajmniej jedno zarejestrowane osiągnięcie w systemie POL-on).

Portal w pełnej wersji ma powstać do końca 2024 r., natomiast już na przełomie 2023 i 2024  zostaną udostępnione profile naukowców z podstawowym zakresem danych.

Zapraszamy na stronę projektu: https://ludzie-nauki.edukacja.gov.pl/