Postawa ciała aktywnych fizycznie młodych mężczyzn

Aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia to obecny trend w zachowaniach nie tylko ludzi młodych. Uważa się, że regularne ćwiczenia to jeden z filarów zdrowego trybu życia i nieodzowny warunek prawidłowej sylwetki. Badania postawy ciała młodych mężczyzn o ponadprzeciętnej aktywności fizycznej przeprowadzili dr hab. Agnieszka Jankowicz-Szymańska z Wydziału Ochrony Zdrowia oraz Dominik Łakoma, który na co dzień jest trenerem personalnym w Siłowni Xtreme w Tarnowie. W testach wzięło udział 50 młodych, zdrowych mężczyzn o ponadprzeciętnej aktywności fizycznej (potwierdzonej wynikiem kwestionariusza IPAQ).

Okazuje się, że wysoka aktywność fizyczna jest niewystarczająca do zapewnienia prawidłowej postawy ciała i wydolności mięśni posturalnych. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi wynikami tych badań, opublikowanymi w czasopiśmie „Health Promotion and Physical Acitivity” (t. 12, nr 3, s. 22–28).

Artykuł Wysoka aktywność fizyczna a jakość ustawienia tułowia i wydolność mięśni posturalnych u młodych mężczyzn znajdziecie Państwo na stronie czasopisma.

(Zdjęcie ilustracyjne: Anastase Maragos on Unsplash)