V edycja Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego – zgłoszenia do 30.06.2022

Konkurs EFC

Wystartowała V edycja Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego, organizowana przez Fundację EFC. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przyznawana jest autorom i autorkom publikacji dotyczących edukacji w trzech kategoriach – naukowej, publicystycznej i specjalistycznej.

To forma docenienia prac, które trafnie odpowiadają na aktualne wyzwania, przed którymi stoi polski system edukacji. Prace do konkursu można zgłaszać do 30 czerwca.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to jedyna inicjatywa w Polsce, która łączy naukowców i naukowczynie, dziennikarzy i dziennikarki, praktyków i praktyczki, tworząc przestrzeń wymiany myśli wokół edukacji ponad dziedzinami i podziałami.

Jakie są cele konkursu?

– Potrzebujemy światła, latarni, ludzi, fundacji, instytucji, które będą oświetlały nam miejsca, które są istotne oraz kierunki, którymi powinniśmy podążać – mówi Małgorzata Minchberg, animatorka kultury, specjalistka ds. edukacji artystycznej, laureatka konkursu. I dodaje: – Nagroda sprawia, że ludzie, którzy zajmują się edukacją i o niej piszą, mogą być usłyszani. W opinii Joanny Cieśli, dziennikarki tygodnika „Polityka”, również zdobywczyni Nagrody: – to sposób na docenienie rzetelnej pracy, ale też kształtowanie mody na zajmowanie się szkołą.

Kim jest patron konkursu?

Roman Czernecki był pedagogiem, który z pasją zmieniał polską edukację na lepsze przez kilkadziesiąt lat. Podczas II wojny światowej organizował tajne nauczanie. Po wojnie założył szkołę w Szczekocinach, z którą od lat współpracuje Fundacja EFC. Angażował się
w doskonalenie metod nauczania. Był szefem kuratorium w Zielonej Górze, prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, wykładowcą historii filozofii na Politechnice Warszawskiej. Jak mówi Aleksandra Saczuk, prezeska Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego, organizującej konkurs:

– Roman Czernecki konsekwentnie pracował na to, żeby edukacja zyskała poważną rangę. Skutecznie zaszczepił takie myślenie w swojej rodzinie – to pokazuje historia naszej fundacji rodzinnej, która od ponad 12 lat zajmuje się edukacją. W misję dowartościowania edukacji wpisuje się również konkurs. A jeśli jeszcze dodamy, że Roman Czernecki potrafił elastycznie reagować na kryzysy i zmiany, działał w różnych systemach politycznych, w czasie wojny, to jego patronowanie konkursowi nabiera dziś dodatkowego znaczenia. Umiejętność elastycznego myślenia i przywództwa adaptacyjnego w edukacji liczy się dziś szczególnie.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to konkurs skierowany wyłącznie do autorów i autorek prac o edukacji. To docenienie tych, którzy o edukacji piszą z pasją, z uwagą na to, co aktualne i poruszające. Do tej pory Fundacja EFC nagrodziła już 19 prac spośród 758 zgłoszonych do konkursu, a do współpracy zaprosiła 30 recenzentów i recenzentek. V edycja właśnie ruszyła!

Jak zgłosić się do konkursu? Zgłoszenia dokonuje autor lub współautor publikacji. Termin nadsyłania prac mija 30 czerwca 2022 roku. Szczegółowe informacje o zasadach uczestnictwa w konkursie znajdują się na stronie Fundacji EFC: https://efc.edu.pl/programy/NagrodaCzerneckiego.
Osoba do kontaktu: Magdalena Gołębiowska, koordynatorka konkursu, mgolebiowska@efc.edu.pl, +48 606 770 363

EFC_ ulotka (PDF 776 KB)