Konkurs fotografii naukowej Wiki Science Competition – tylko do 20 grudnia!

To już ostatnie dni na zgłaszanie prac do tegorocznej edycji konkursu fotografii naukowej Wiki Science Competition, który trwa do 20 grudnia 2021 r.

WSC to międzynarodowy konkurs fotograficzny dokumentujący świat nauki kierowany do osób, którym bliska jest idea promowania i upowszechniania nauki we współczesnym świecie. Konkurs odbywa się co 2 lata w dwóch etapach, krajowym i międzynarodowym. 

Wikimedia Polska – stowarzyszenie promujące i wspierające polskojęzyczną Wikipedię, serdecznie zaprasza wszystkich naukowców, instytucje naukowe oraz miłośników nauki i fotografii do udziału w konkursie.
Celem Wiki Science Competition jest zachęcanie do tworzenia i dzielenia się twórczością obrazującą świat nauki. Zgłoszone w konkursie pliki (zdjęcia, pliki audio i wideo, obrazy generowane przez komputer, itp.) pokazujące m.in. obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą, pomogą zilustrować tysiące artykułów w różnych wersjach językowych Wikipedii, przyczyniając się w ten sposób do promowania nauki, pracy naukowców i efektów badań naukowych.

W tym roku zdjęcia i inne formy zapisu mogą być zgłaszane w siedmiu kategoriach konkursowych (Ludzie nauki, w tym Kobiety w nauce, Zdjęcia mikroskopowe, Media niefotograficzne, Zestawy zdjęć, Natura, nowa kategoria – Astronomia, Kategoria ogólna, czyli wszystkie pozostałe utwory od archeologii do wulkanologii). Galeria zdjęć wyróżnionych w poprzedniej edycji znajduje się tutaj.
W tegorocznym konkursie specjalna nagroda czeka na instytucję naukową, która udostępni największą ilość zdjęć. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione zdjęcia wezmą udział w międzynarodowej edycji konkursu.

W 2019 r. główną nagrodę w konkursie krajowym i międzynarodowym otrzymał Polak – Marek Miś, za swoją niesamowitą fotografię mikroskopową rodzącej dafni, które zajęło również 13 miejsce w konkursie na najlepsze zdjęcia 2020 roku w Wikimedia Commons.
Zapraszamy do udziału w konkursie i do dołączenia do wydarzenia na Facebook’u.

Szczegóły konkursu znajdują się pod linkiem: https://wikimedia.pl/wsc2021/
Zapraszamy także na kanał YouTube organizatora konkursu: https://youtu.be/vyk6IPieMt4