Kategoria B+ dla automatyki, elektroniki, elektrotechniki i technologii kosmicznych!

Ewaluacja - zdjęcie ilustracyjne

W sierpniu informowaliśmy o uzyskaniu przez Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie kategorii naukowych w dwóch dyscyplinach:  sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki (kategoria A) oraz  automatyka, elektronika i elektrotechnika (kategoria B).

Teraz miło nam poinformować, że w wyniku złożonego przez Uczelnię odwołania od przyznanej kategorii naukowej B w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika Minister Edukacji i Nauki – decyzją z dnia 30 stycznia 2023 r. – przyznał Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie kategorię naukową B+ w dyscyplinie automatyka elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

Gratulujemy wszystkim pracownikom badawczo-dydaktycznym tworzącym zespół N w tej dyscyplinie!

Cieszymy się, że Pan Minister uznał nasze osiągnięcia naukowe za znaczące i zdecydował się podwyższyć kategorię naukową do B+ w wyniku złożonego odwołania  – mówi dr inż. Robert Wielgat, uczelniany koordynator zespołu N w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. – Mamy nadzieję, że w związku z rozpoczętym już kolejnym okresem ewaluacyjnym (2022–2025), wysoka ocena uzyskana za pracę w poprzednim okresie ewaluacyjnym będzie dla całego zespołu motywacją do wzmożenia wysiłków publikacyjnych, aktywności w pozyskiwaniu środków finansowych na realizację projektów badawczych, a także intensyfikacji współpracy z otoczeniem gospodarczym – dodaje.

Ewaluacja jest prowadzona co 4 lata, w obrębie dyscyplin naukowych i artystycznych (przyjęty w ostatniej ocenie okres pięcioletni był spowodowany pandemią COVID-19). W wyniku przeprowadzonej ewaluacji  uczelnie uzyskują kategorie naukowe (A+, A, B+, B, C).

Ewaluacja prowadzona jest w trzech obszarach:

1. Kryterium I – poziom naukowy prowadzonej działalności naukowej (w tym również w zakresie działalności artystycznej).
  2. Kryterium II – efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych.
  3. Kryterium III – wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.

Posiadanie kategorii naukowej A+, A albo B+ w danej dyscyplinie daje uczelni wiele możliwości, np. tworzenia studiów na kierunku przyporządkowanym do tej dyscypliny bez konieczności uzyskiwania pozwolenia MEiN.

Zmianę nazwy dyscypliny 'automatyka, elektronika i elektrotechnika’ na 'automatyka elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne’ została wprowadzona na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 października 2022 r. w sprawie dziedzin i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2202).